כבר לא רק בגדר חלום: אופנה לאנשים עם מוגבלויות ברחבי העולם

בתאריך February 17, 2019

עולם האופנה הוא עולם של טרנדים ומגמות. הוא ניזון משינויים בעולם העיצוב, האמנות והתרבות, אך גם בעולם היומיומי, האנושי, זה שמתחבר לשגרת החיים של כל אחד ואחת. המודעות לדרך שבה אדם חי את היומיום שלו ולקשיים שחלק מאתנו חיים איתם לאורך שנים, משפיעה גם היא על הרוח האופנתית של התקופה.

לפני כשנה פורסם בעיתון הגארדיאן הבריטי מאמר שסקר את שוק האופנה לאנשים עם מוגבלויות וסיפק נתונים על הצורך ועל העובדה שאין מספיק יוזמה בנושא. המאמר היה חלק מתנועה שלמה של התעוררות שמתרחשת בשנים האחרונות ומאפשרת לאנשים עם מוגבלויות להרגיש נח וקצת יותר בסטייל, למצוא יותר פריטים בחנויות ולגלות, ממש כמונו, את הסיפוק הענק שביצירת אופנה נגישה.

בין מותגים פרטיים לחברות ענק – יש שינוי באוויר

כשהקמתי את "מיקיטה" היה לי חשוב לבדוק מה קורה בשטח. רציתי לבדוק האם התחושה שלי – לפיה באמת חסרים פריטי לבוש שמתאימים למכלול רחב של אנשים עם מוגבלויות ויכולות שונות וגם לאנשים המחפשים חוויית נוחות וסטייל באותו הבגד, היא תחושה מדויקת. ראיתי ביקוש וראיתי גם חוסר, חוסר באפשרויות אופנתיות, מלאות בסטייל ועם זאת יומיומיות.

כשהתחלתי לעבוד על הקולקציה הראשונה של "מיקיטה", אותה השקנו לפני כחודש, כבר אז הרגשתי כי אני לוקחת חלק במגמה עולמית מרגשת במיוחד. לצד מותגים יחסית קטנים כמו זה שיצרתי, גם החברות הגדולות בארצות הברית ובמקומות אחרים בעולם, הבינו שיש ביקוש וצורך.

היום אפשר למצוא קולקציות של אופנה נגישה גם ברשתות גדולות כמו Target האמריקאית ואפילו Amazon הודיעה שהיא מוציאה ליין של בגדים נגישים. חנויות אינטרנטיות שותפות לדרך כמו Able to Wear נותנות גם הן תקווה גדולה לשוק צבעוני, שמח ומלא בהשראה.

הביקוש לבגדים הללו, המורכב לא רק ממי שמוגדרים כאנשים עם מוגבלויות, אלא גם מאנשים שסובלים ממחלות שונות, רגישויות לבדים ולחומרים סינטטיים או מוגבלים בתנועה מסיבות שונות, יצר כוח קנייה משובח ובזכותו גם יותר הצע בשוק.

אופנה נגישה כחלק טבעי מהיומיום שלנו

כשאני מסתכלת על עולם האופנה המשתנה, אני רואה שאנחנו לגמרי בדרך הנכונה. האופנה הנגישה והמכלילה הופכת להיות חלק מהשגרה בסטודיו לעיצוב, בין אם הוא קטן ואינטימי או חלק ממערך העיצוב של חברת אופנה גדולה.

המגמה הזו גורמת לי לרצות להמשיך ליצור, לעבוד על קולקציות נוספות, לתפור בגדים נגישים ונפלאים ולתת לעוד אנשים הזדמנות להתלבש בשיא השיק – ובשיא הנוחות.  

חזור להתחלה